Linkler
Takvim

Gezilecek Yerler

GEZİLİP GÖRÜLECEK TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

1.       MAMURE KALESİ:

Anamur ya da Mamure ismiyle bilinen kale şehir merkezine sadece 6 km. dir. Kale M.Ö. 3. Y.Y. da Romalılar tarafından yaptırılan daha sonra Bizans, Selçuklu ve Osmanlıların eline geçmiştir. Kale bir böbreği andırır bir biçimde inşa edilmiştir. Kale iki bölümden oluşmakta olup 39 tane kulecikler vardır. 1300 yılında Karamanoğulları tarafından yaptırılan camii kalenin ikinci bölümünde bulunmaktadır.

2.       ANAMURYUM HARABELERİ:

Harabeler şehrin 6 km. batısında bulunmaktadır. Kilisesi Roma tipi hamamı, saray avluları, tiyatro evleri ve mezarlarıyla ayakta kalan bir şehrin izlerini taşımaktadır. Bu antik şehirde çok güzel mozaik şekiller bulunmaktadır.

3.       KÖŞEKBÜKÜ MAĞARASI:

Burası çok ilginç olup Anamur’a 11 km. dir. Sarkk ve dikik süslerle sizin beğeninizi kazanacaktır. Mağarada 762 milibar basınç, %80 nem oranı, 18 C sıcaklık bulunmaktadır.

4.       PULLU ORMAN KAMPI

E–24 Karayolu ile Anamur’a gelirken Mamure kalesini ve Anamur’u gördüğünüz ilk yer Pullu tepesidir. Başınızı aşağıya doğru uzattığınızda ormanın denizin kumu ile birleştiğini, Akdeniz mavisi ile makinin ve çam ağaçlarının yeşilinin kaynaştığı mekânı görürüsünüz.

 

Denizle ormanın birleştiği ve sahilinde eşsiz kumsalı ile sizlere tabi güzellikleri sunan bir mekândır Pullu Orman İçi Milli Parkı. Etrafı çevrilmiştir. Anamur-Bozyazı yönüne çıkışın 7. kilometresinden sağa doğru kamp alanının içine doğru girdiğinizde denizin kokusu ile ormanın kokusunu birlikte duyarsınız burada. Orman ve denizin böylesine bir armoni meydana getirdiği başkaca alanları bulmanız bir hayli güç. Akdeniz’in o nemli havasından, iyodundan kana kana ciğerlerinize çekmek için uygun mekân. Akdeniz ikliminin bütün özelliklerini duyumsarsınız Pulluda.

5.       ALAKÖPRÜ:

Dragon çayı üzerinde 1230 yılında Selçuklular tarafından yapılmıştır. Anamur – Sinop Atatürk karayolu şimdi bu köprüden geçmektedir. Günümüzde ağır tonajlı araçların bile geçebildiği görülmektedir. Anamur folkloruna kaynak olan bir piknik yeridir.

6.       AKCAMİİ:

İlçe merkezinde olup hâla ibadete açık bir camidir. Karamanoğulları zamanında yapılmıştır. Minaresi daha sonra yapılmış olup karşısında küçük bir han vardır.

7.       YAYLALAR:

İlçemizde yayla turizminde yeni yeni gelişmektedir. Sırası ile Kaş40, Abanoz 55, Akpınar 70, Elbalak120 km.dir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret58202
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu